Olen Mikko Pekkola, 30-vuotias hampun omatarvekasvattaja, (laillistamaton lääke-) käyttäjä ja Suomen virallisen kotikasvattajan blogin ylläpitäjä. Siviiliminältä olen opiskelija evp ja kuntoutustuella oleva ala-asteikäisen lapsen isä.
Olen vastannut kysyjille – miksi: Koska suunnaton vitutus. Kysymyshän oli, miksi ikinä avasin blogini ja tunnustin julkisesti kannabiksenkäyttöni.
Sana ’suunnattomuus’ kuvaa tilannetta mielestäni edelleen melko hyvin. Jos nyt muotoilisin uudelleen, sanoisin ehkä kuitenkin, että minua harmitti erittäin paljon, ja en tiennyt, mihin olisin harmini kohdistanut.
Olin tuskastunut, useamman kerran kasvatuksesta kärähdettyäni, kotikasvattajien rikosoikeudelliseen kohteluun. Ajokorttini oli takavarikoitu määräämättömäksi ajaksi, vaikka pahin rikkeeni liikenteessä on yksi pysäköintivirhemaksu. Aseenkantolupani metsästyshaulikkoon oli peruttu. Laillisesti hankkimaani välineistöä kasviharrastukseeni – myös muiden kasvien kuin hampun kasvattamiseen – oli takavarikoitu toistuvasti satojen-tuhansien eurojen edestä. Minua oli nöyryytetty virkavallan toimesta esimerkiksi istuttamalla kalsareissa rappukäytävässä kotietsinnän ajan. Muutin sitten aika pian siitä taloyhtiöstä…
Kotietsintöihin on liittynyt muitakin laittomuuksia poliisin toimesta, joista olen yrittänyt valittaa virkateitse KKO:ta myöten, mutta laihoin tuloksin. Rehellisyyttäni terveydenhuollon rekistereihin päätynyt merkintä kannabiksesta oli/on myös melkoinen pain in the ass – siihen on saanut törmätä milloin omalääkärin vastaanotolla, milloin jalkaleikkauksissa – asiattomasti ja yhteyksissä, joihin se ei millään muotoa liity.
Ehkä suurimmat tuskat on aiheuttanut juuri ns. oheisrankaiseminen: rikolliseksi, narkkariksi, hörhöksi, pössypääksi leimaaminen; ympäristön, läheistenkin vihamielinen suhtautuminen – jota ei edes olisi, jos olisin jaksanut sinnikkäästi elää kaksoiselämää, mutta koin sen lopulta niin raskaaksi, että valitsin kuitenkin avoimuuden ja toisenlaiset haitat.
Tuntui, että jonkun on tehtävä jotain, eikä mikään muutu ikinä, ellei joku avaa suutaan julkisesti. Niinpä 1.6.2012 avasin blogini. Roiskui vähän joka suuntaan tasaisesti sitten.
Hieman myöhemmin YADin toiminnanjohtaja, teille varmasti tuttu Rosita Juurinen, lähetti minulle sähköpostia. Ehdotti jonkinlaista yhteistyötä. ”Mitä helvettiä – poliisi, ellei sen kätyri”, äkkiseltään ajattelin. (Hieman kärjistäen.) Mutta vastasin sitten kuitenkin. Ja en voi sanoa, että tässä vaiheessa vielä kovin avoimin mielin.
Järin pitkää keskustelua ei kuitenkaan vaadittu, kun huomasin olevamme perustavaa laatua olevista kysymyksistä melko samaa mieltä. Mielestämme ei ole mielekästä sälyttää huumesodan haittoja yksittäisten käyttäjien harteille.
YADilla oli tällöin suunnitteilla Myssy pois silmiltä -kampanja. Olin otettu, kun mielipidettäni siitä haluttiin kuulla. Ehdotuksestani YAD myös alkoi kerätä kokemuksia käyttäjiltä syrjäyttäväksi koetusta kohtelusta virkavallan, terveydenhuollon etc toimesta – tätä kyselyä mainostin niin omassa blogissani kuin Hamppuforumillakin.
Olen sittemmin tutustunut muihinkin YADin materiaaleihin ja jossain määrin osallistunut niiden kehittämiseen omalla kokemusasiantuntijuudellani. Suunnitteilla oli myös yhdyskuntapalveu YADissa, sillä hamppusakkoni, jota periaatteellisista ja taloudellisista syistä olen kieltäytynyt maksamasta, muunnettiin vankeudeksi. YKP ei kuitenkaan onnistunut vallitsevan käytännön vuoksi, joka estää sakkovankeuden suorittamisen YKP:na.
Myös vapaamuotoisemmat keskustelut Rositan kanssa ovat ehkä osaltaan rikkoneet jäätä molempiin suuntiin. Olen huomannut, että mahdumme jopa samaan huoneeseen ja puhetilaisuuteen, samaan sieniteepöytään, ja onpa joku ovela päässyt nappaamaan meistä kuvankin kaulakkain…
”Omieni” puolelta suhtautumisessa tähän yhteistyöhön en ole myöskään välttynyt ennakkoluuloilta – joidenkin ensireaktio oli, että olen siirtynyt itse Saatanan taustajoukkoihin. Sekin tuntui hullulta, mutta nähdäkseni tämäkin suhtautuminen on lieventynyt olennaisesti.
Olen erittäin iloinen näiden muurien murtumisesta. Oma mielikuvani YADista oli päivitetty ehkä viimeksi 1990-luvulla, ja syntynyt yhteistyö on tuulahduttanut sitä perin raikkaasti.
Toivon, että yhteistyö voi jatkua tulevaisuudessakin. YADin näkemyksiin tutustuttuani olen joutunut romuttamaan vanhoja ennakkoluulojani ja rakentamaan uudelleen mielipiteeni ehkäisevää päihdetyötä tekevästä YADista.
Vaikka minun ja YADin näkemys keinoista vähentää kannabiksen ja muiden laittomien päihteiden käytön haittoja onkin osin eriävä, olemme pystyneet keskustelemaan asiasta rakentavasti. Se taas on vaikuttanut osaltaan politiikan kehittymiseen eri näkökulmia huomioiden.
Sama meillä on tavoite, pienistä nyanssieroista piittaamatta.
****
Mikko

Vastaa